Hydroizolacja to nieodłączny element techniczny każdego budynku. Prawidłowo wykonana stanowi skuteczne zabezpieczenie przed wodą i wilgocią. Decyduje także o właściwej eksploatacji budynku i stanowi gwarancję jego wieloletniej trwałości. Nasze przedsiębiorstwo specjalizuje się w usługach z zakresu hydroizolacji na terenie Dąbrowy Górniczej.
Działanie wody i wilgoci w budynkach
Hydroizolacja stosowana jest w częściach budynków narażonych na bezpośrednie działanie wody oraz wilgoci. W przypadku braku izolacji lub jej uszkodzenia, w przegrodzie budowlanej dochodzi do zwiększenia ilości wody oraz pary wodnej. Woda w negatywny sposób oddziałuje na materiał budowlany – na skutek zawilgocenia traci swoje właściwości izolacyjne. Dochodzi również do wzrostu jego współczynnika przewodności cieplnej, w konsekwencji czego mamy do czynienia z powiększaniem się strat ciepła w budynku. Materiały cechujące się dużym współczynnikiem rozmiękania (zalicza się do nich między innymi gips i anhydryt), na skutek wilgoci zmniejszają w znaczący sposób swoją wytrzymałość mechaniczną, wpływając na uszkodzenia tynków, płyt kartonowo-gipsowych oraz podkładów gipsowych i anhydrytowych. Woda przyczynia się także do korozji chemicznej tynków i ścian betonowych oraz murowanych. Na skutek tego, na zewnętrznych częściach budynku pojawić mogą się mchy czy glony. Wchłonięta przez podłoże wilgoć po pewnym okresie użytkowania przyczynia się do nieprzyjemnego zapachu oraz pleśni, grzybów i zacieków. Powietrze o zwiększonej wilgotności względnej w negatywny sposób oddziałuje na ludzki organizm, przyczyniając się do pogorszenia ogólnego samopoczucia oraz rozwoju chorób układu oddechowego, alergii czy grzybic. Aby zapobiec negatywnym skutkom obecności wody oraz wilgoci, niezbędne będzie profesjonalne wykonanie hydroizolacji, w czym specjalizuje się nasza firma oferująca usługi na terenie Dąbrowy Górniczej.
Sprawdzone sposoby na ochronę przed wilgocią
Do skutecznych sposobów zalicza się:
– izolacja pierwotna (przeprowadzana na etapie wznoszenia budynku),
– izolacja wtórna (tak zwana przepona izolacyjna),
– izolacja o charakterze konstrukcyjnym,
– naturalne lub sztuczne osuszanie przegród,
-nieustanna redukcja wilgotności przegrody budowlanej oraz wilgotności powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.
Właściwa izolacja wodochronna to taka, która cechuje się szczelnością oraz ciągłością – dotyczy to w szczególności łączeń poszczególnych elementów, takich jak arkusze folii czy papy.
Do grupy materiałów hydroizolacyjnych zalicza się między innymi:
– papy,
– folie paroszczelne,
– folie tłoczone polietylenowe,
– folie płaskie – z PCV oraz polietylenowe,
– materiały bentonitowe – membrany oraz panele wytwarzane na bazie bentonitu sodowego,
– płynne oraz plastyczne materiały bitumiczne, takie jak: roztwory, lepiki,
– emulsje asfaltowe, zaprawy wodoszczelne oraz masy bitumiczne.