Chcąc prosto i skutecznie pozbyć się wilgoci z muru bez konieczności naruszania konstrukcji budynku, warto zainteresować się metodą, jaką jest wykonywanie i odtwarzanie izolacji poziomej za pośrednictwem iniekcji. Chcąc w ten sposób osuszyć budynek na Podkarpaciu, warto skontaktować się z naszą firmą.
Iniekcja – co to takiego?
Zawilgocone mury to problem, z którym do czynienia mamy w wielu budynkach – zarówno starych, jak i nowych. W pierwszym przypadku wynikać może on z braku lub uszkodzenia izolacji, w drugim – wiązać się z różnego rodzaju błędami wykonawczymi. Zawilgocenie murów związane może być także z działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć kondensacyjna i higroskopijna, zalegająca w gruncie oraz podciągana higroskopijnie woda, a także opady atmosferyczne. Aby raz na zawsze pozbyć się tego problemu bez naruszania konstrukcji budynku i skuwania ścian, bardzo często stosuje się wspomnianą metodę, jaką jest iniekcja. Opiera się ona na wstrzyknięciu płynu w głąb muru, który na skutek kontaktu z wodą i różnego rodzaju związkami zaczyna się krystalizować, zamykając kapilary i blokując podciąganie wilgoci stanowiącej przyczynę powstawania wykwitów. Nasza firma specjalizuje się w takim osuszaniu murów, również na zamówienie klientów z Podkarpacia.
Iniekcja krok po kroku
1. Oczyszczenie muru przy pomocy drucianej szczotki i skucie tynków oraz powłok murarskich na wysokości około 50-80 centymetrów powyżej widocznej granicy zawilgocenia. Gdy uszkodzeniu uległy spoiny, niezbędne jest ich usunięcie do głębokości minimum 2 centymetrów i wypełnienie stosowną zaprawą uszczelniającą.
2. Wywiercenie otworów iniekcyjnych o rozstawie około 10 centymetrów, średnicy 8-14 milimetrów i głębokości na poziomie 75% muru. Wykonać należy je co najmniej 10 centymetrów nad poziomem uszkodzonej izolacji poziomej, wwiercając się pod kątem 30-45 stopni. Linia otworów przecinać powinna 1, a najlepiej 2 spoiny poziome. Odległość granicznych otworów do końca muru wynosić musi między 5 a 10 centymetrów.
3. Oczyszczenie wywierconych otworów i umieszczenie w nich lejków do iniekcji, za pośrednictwem których aplikowany jest specjalny preparat do usuwania wilgoci. W celu zabezpieczenia przed wyciekiem, miejsce wywierconego otworu powinno się uszczelnić przy pomocy kleju montażowego lub masy akrylowej. Sprawi to, że środek skutecznie wypełni kapilary w murze i będzie się krystalizował, skutecznie hamując podciąganie wilgoci i transport wody. Płyn schodzić będzie do muru przez maksymalnie 2 doby, a co za tym idzie – niezbędne jest regularne uzupełnianie braków.
4. Po zakończonych pracach, nieosłonięty mur pozostawić powinno się na okres około 3 tygodni – ma to na celu umożliwienie odparowania nagromadzonej w nim wilgoci. Następnie nawiercone otwory wypełnia się zaprawą uszczelniającą o szlamowej konsystencji. Dodatkowo, ścianę zabezpieczyć można przy pomocy odpowiedniego środka przeciw wilgoci czy wykwitom.