Osuszanie budynków Małopolska

Wilgoć to popularne zjawisko, mogące prowadzić do problemów takich jak grzyb oraz pleśń, które powodować mogą różnego rodzaju problemy zdrowotne. W niektórych sytuacjach wpływać może ona w negatywny sposób na kondycję ścian, które będą musiały zostać poddane osuszeniu. Jakiego rodzaju metody osuszania budynków wykonywane są na terenie Małopolski? Sposoby radzenia sobie z wilgocią zależą zarówno od stopnia zawilgocenia murów, jak i przyczyn pojawienia się wilgoci oraz dostępnego budżetu. Bardzo często do czynienia mamy z tak zwaną wilgocią kapilarną, która wnika w przegrody, a ostateczne również do mieszkania z wód gruntowych. Przyczyną zawilgocenia mogą być także błędy w wykonaniu izolacji poziomej lub pionowej albo jej brak.

Elektroosmoza

Ta technika osuszania odnosi się do wywoływania procesu mającego na celu odwrócenie wnikania wilgoci w ściany budynku. Przez zastosowanie urządzeń emitujących fale magnetyczne o odpowiednich parametrach, wilgoć jest wypychana z powrotem do gruntu. Po zakończeniu prac, niezbędne będzie zabezpieczenie oraz odgrzybienie ścian oraz wykonanie prawidłowej izolacji. Jedynie wówczas będzie można mieć pewność, że za jakiś czas problem nie pojawi się ponownie.

Mikrofale

Metoda ta zbliżona jest nieco do elektroosmozy. Działające mikrofale wypychają znajdującą się w murach wodę w stronę lica ściany. Prowadząc tego typu prace, niezbędne jest podgrzanie muru do odpowiedniej temperatury. Na skutek tego wilgoć trafia do zewnętrznych części muru, skąd jest odparowywana. MIkrofale przyczyniają się również do usuwania grzybów oraz pleśni. Metoda wymaga sporej precyzji ze względu na fakt, że generowanie fal o zbyt dużym natężeniu prowadzić może do trwałego uszkodzenia muru.

Iniekcja

W momencie gdy wilgoć działa na ściany od wielu lat, niezbędne mogą okazać się radykalne działania polegające na usuwaniu poszczególnych fragmentów murów. Równie dużą popularnością cieszą się rozwiązania chemiczne, bazujące na iniekcji. Polegają na wstrzykiwaniu specjalnych środków w uprzednio wykonane w murze otwory. Cena tego typu osuszania budynku w Małopolsce jest zależna od grubości muru.

Działania zapobiegawcze

Najlepsze rozwiązanie to bieżące monitorowanie stopnia zawilgocenia ścian. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że w znaczący sposób rośnie ono w sezonie zimowym, gdy ze względu na oszczędności ciepła, pomieszczenia są znacznie rzadziej wietrzone. W momencie wystąpienia wilgoci, aby nie doprowadziła ona do trwałych uszkodzeń, pamiętać należy o skutecznej wentylacji pomieszczeń. Do tego celu dobrze sprawdzą się między innymi specjalne pochłaniacze wilgoci, które zastosować warto zarówno w łazience, jak i kuchni czy piwnicy.